neděle 29. ledna 2012

Háčkované kroužky na ubrousky

Jak jsem už psala v nějakém z minulých příspěvků, díky keramice jsem se seznámila s jednou super paní, která mi háčkoje věcičky, které chci. Byla jse si u ní minulý týden pro záclonky, a jako bonus jsem dostala obháčkované plastové kroužky jako stojánky na ubrousky. Slíbila jsem jí, že si je sama naškrobím, ale to jsem zatím nestihla, snad to nevadí,  chci vám je ukázat už teď jako další z nápadů pro háčkované šikulky, což já bohužel nejsem :-)


sobota 28. ledna 2012

"Nekalá" konkurence

Minulý týden jsem zavítala do jednoho obchodu s keramikou a dekoracemi, nedaleko od nás, abych si tam nakoupila doplňky k jarní keramice. Jsou to většinou věci z dovozu (rozuměj z Číny) a ne všechno se mi tam líbí. Narazila jsem tam na zahradní dekoraci, jak bylo na štítku zboží a to na keramickou kouli s ptáčkami. Od té doby, co se sama kamarádím s keramickou hlínou, koukám na tyto prodávané výrobky tak trochu i z druhé strany a porovnávám, ale tady jsem hned byla trošku v šoku a dá se říct, že i smutná ... Proč? Koule s ptáčkami stála prosím 24 Kč, jo jasně, je to super levné ... ale proboha ta cena mě totálně demoralizovala ... za tu cenu nevyrobím ani ptáčka (a to nepočítám svůj čas), natož kouli + přežah + výpal + glazura! Navíc si nejsem ani jistá, jestli je to skutečně keramika, je to moc lehoučká věcička, ale pravda na první pohled není poznat.
A tak mi nezbývá, než doufat, že lidičky pochopí, že nabízím zboží, konkrétně podobnou kouli za trochu penízků navíc, ale za svým zbožím si stojím, garantuji výpalnou teplotu, chápou cenu mé práce a podobné dekorační kouličky si u nás v minigalerce budou i nadále kupovat ....
Tak jako já si radši třeba koupím chňapku od jedné naší společné blogerkské tvořilky, protože vím, že je šitá pro mě a nekoupím si ji třeba v domácím potřebách ... Co vy na to?


                               Koule s dvěma malými ptáčky koupená , ta druhá je můj výtvor

středa 25. ledna 2012

Keramické srdce ve finální podobě

Začátkem roku jsem tvořila keramické srdce. Přiznávám, že takováto tvorba je pro mě nejbližší a všude, kam to jenom trochu jde, dekoruji růžičkami. No a co, každej má svůj styl a směr tvorby :-)... Srdíčko, tedy spíše srdce, je vypálené na teplotu 1160 , měří cca 16x16 cm. Nakonec jsem vůbec nepoužila glazury, ty jsou do exteriéru přeci jenom choulostivé, ale oxidy. Nevím, jestli je to dobře na fotce vidět, je světlé barvy s  tmavým probarvením a růžičky jsou do barvy železa. Mrkněte níže ... Představuji si, že by mu to mohlo slušet "na stojáka" v nějakém krásném keramickém květináči společně s kytkami nebo třeba na parapetu???

                                     A takhle to vypadalo před prvním výpalem, ještě nevyschlé...

úterý 24. ledna 2012

Stará lampa

Před nějakým časem psala Evík na svém blogu o drátěných stromech - dekoracích, na které se mohou věšet různé drobnosti. Tenkrát jsem okomentovala její příspěvek, že za tímto účelem mám "vypreparovanou" starou nefunkční lampu, ze které jsem odstranila stínidlo a ponechala kovové kružnice. U mě to slouží v minigalerce, jak jinak, na pověšení drobných keramických věciček, ale myslím si, že by to mohlo být klidně využito i třeba na jiné dekorace,jako šitá srdíčka, co hodně z vás krásně šijete nebo na něco takového, zvláště, pokud se třeba vypreparuje ještě objímka a držák stínidla a kdyby ta lampa měla ještě navíc krásný stojan, tak to by mohla být opravdu dekorační bomba .... co říkáte?neděle 22. ledna 2012

Moje první ocenění

Děkuji dobrým dušičkám Janině a Romče za ocenění, které mi poslaly (romana-unasdoma.blogspot.com a jankovice13blogspot.com). Jak hezky napsala Janina, jsem v našem blogařském světě nováček, tak jsem rychle lovila informace co a jak. Tak snad nic nepokazím.

Posílám dál ocenění kolegyňkám, ke kterým chodím nakukovat nebo které našly odvahu mě podpořit v mých blogařských začátcích, ať už formou příspěvku nebo že se staly členy mého blogu. Díky. Nejradši bych za toto poslala ocenění  všem, ale některé z vás už ocenění dostaly, tak s dovolením posílám jinam...

susieshousecr.blogspot.com  - moc hezké ovečky a nádobíčko
ivetule.blogspot.com - hezké nápady a taky trochu moje "konkurentka"
kaivatvorenicko.blogspot.com - hezké tvořeníčko
petrah-mojenej.blogspot.com - hezký blog
zcdl.blogspot.com - krásné pohlednice

Všechny Vás moc zdravím a ještě jednou děkuji. Margit

pátek 20. ledna 2012

První výpal dopadl ....

výborně, nic neprasklo, žádná bublinka nebyla. První výpal = přežah = keramické výtvory, vypálené na teplotu cca 850°C až 900°C (u mě 850°C), keramika ještě nemá totálně slité póry a je připravena na glazování nebo jinou konečnou úpravu. Ještě nevím, jaké glazury nebo konečnou úpravu na všechny věcičky použiju, ale určitě slepičky, kuřátka, kohoutky budou v přírodním duchu, asi přetřu oxidy. Ukážu později. No a srdíčko bude kombinace oxidů a málo glazury, to aby byly růžičky hezky vidět. Asi podle fotek není na první pohled poznat rozdíl, ale ve skutečnosti po přežahu jsou dílka taková světlounce růžová, nebo lososová ??
 No, mrkněte na to ....

                                          Dovolte, abych Vám představila velikonoční rodinku...
                                          Jeee, zapomněla jsem do květináče udělat dírku, nevadí, vrtačka to jistí...
                                           Příprava na velikonoce....

čtvrtek 19. ledna 2012

Naplnění keramické pece

Dneska jsem jela z práce jako ďábel, abych stihla naplnit keramickou pec proschlými výtvory.  Jedná se o první výpal (přežah), výtvory se mohou  dotýkat, zvlášť pokud jsou ze stejné hlíny. A tak je fajn "naložit" pec co to dá, už i kvůli elektrice. Ten, kdo keramičí, ví, že každá takováto akce je doprovázena takovým "keramickým chvěním", kdy v podstatě nevíme, jak to dopadne, na jednu stranu jsme natěšení a na druhou stranu máme strach, aby všechno přežilo bez újmy (třeba vzduchová bublina, která když je v nějakém kousku hlíny  schovaná, tak v peci pukne a kousky lítající hlíny smetou vše, co jí stojí v cestě). A pak je ještě druhé "keramické chvění" , jak já říkám, a to je ostrý výpal. Uvidíme. A co mám v peci?
Samozřejmě moje oblíbené slepičky, růžičky, květináče na bonsaie, hrníčky a spostu dalších drobností, jo a taky jsou tam schované někde velikonoční vajíčka. A ještě  i srdce, které jsem nafotila do některého dřívějšího příspěvku. Nejdříve se mi moc nelíbilo, ale Andrea (rêve de vivre) mi ho v komentáři pochválila (Andrejko děkuji), tak jsem názorově změkla a teď se sama moc těším,jak bude ve finále vypadat ... Držte mi palce.

                                          Toto je druhé patro pece


                                          Toto je první patro pece

pondělí 16. ledna 2012

Něco pro tvořilky - malířky

Milé tvořilky, nabízím k domalování dle fantazie vypálenou keramiku, která není upravena glazurami či jinak. Jedná se o světlou hlínu, to pro snažší malování. Malujeme akrylátovými barvami a je to docela zábavné i pro děti, každý dekoruje, jak chce. Keramické drobnosti jsou vypálené na teplotu 1120°C, tudíž jsou následně vhodné třeba i za okno do květináčů, v tom případě doporučuji přestříkat ještě bezbarvým lakem. Je to keramika vylévaná z forem a jen pro hlavní představu - jsou to drobné věci (největší kohoutek, ten měří do v cca 17 cm), některé jsou na postavení, jiné lze použít jako zápich do truhlíků.
A co vlastně nabízím?
... tak třeba
minidžbánek na pověšení na větvičky
ptáčky, hlemýždě, krtka, kačenky, kočičku, kohoutka, vlaštovku, ropuchu
jehlan jako zápich
keramická vajíčka, bude i koule (jako zápich) o průměru 10cm
Kdybyste náhodou měla některá zájem nebo chtěla vědět podrobnější informace (třeba jako rozměry nebo cenu), napište mi na mail: mibmab@seznam.cz a v případě zájmu vyrobím a dodám.
Mrkněte na fotečky...

neděle 15. ledna 2012

Sova

Protože mě v keramice nejvíc baví tvořit keramiku do zahrady, tak jsem zkusila i sovu. Mám ji jednak na parapetu vedle květináčů a jednat v "křoví" jako zápich. V evropské kultuře jsou spojované s moudrostí, tak že by kvůli tomu .... :-);;;;;;;


čtvrtek 12. ledna 2012

Darované háčkované ubrusy

Určitě jste to už některá zažila .... poznala jsem jednu fešnou dámu v babičkovském věku, jak jsem ji poznala? došla, resp. dojela k nám (!) do keramické prodejničky se podívat a pokoupit dárečky. Hned jak vešla, tak jsem si říkala, že to je taková ta babička babičkovská, hrozně milá paní, už od pohledu. Slovo dalo slovo, nabídla mi, že mi uháčkuje ozdoby na stromeček, o kterých jsem snila. Stromeček s jejími ozdobami byl úžasný. Viděla mé nadšení z uháčkovaných drobností a jako bonus mi darovala několik háčkovaných ubrusů. Háčkovala si je do své výbavičky a to se vdávala před 50 lety, což ve mě vyvolalo nadšení několikanásobně větší, protože "staré" věci miluju. Pokochejte se se mnou - viz fotečky
P.S. už se těším na háčkované záclonky
středa 11. ledna 2012

Keramická růže - moje srdeční záležitost č. 1

Miluji růže. Mám jich na zahradě spoustu a opečovávám je s velkou láskou. Tohle všechno asi ovlivnilo i to, že jsem začala keramiku  často zdobit růžičkami, mým prvním květináčem byl květináč s dekorem růží, první pokusy s figurální tématikou byly víly s růžičkami, které jsem soukromě nazvala Růženky. Všechna tahle dílka bydlí už jinde, tak si myslím, že téma růžičky se dost líbí.
Vyfotila jsem pro vás růžičky jako zápich, jsou na zapíchnutí do květináčů nebo jen tak, třeba do nějaké vysoké vázy nebo jako je mám já, v hliníkové bandasce společně s obilím a vypadají  úžasně. Tedy mě to tak
připadá :-).
Schválně jsem  pro vás vyfotila růžičky ze 3 druhů hlíny, tmavohnědé, "teracotové" z červenice a nakonec ze světlé hlíny, které jsou zdobeny železem a burelem, já jim říkám starodávné (povídání o hlíně třeba někdy jindy). Které se vám líbí  nejvíc? Děkuji za váš názor ....

neděle 8. ledna 2012

Relax u novoroční keramiky


 ... nějak jsem tento víkend aktivní s příspěvky, aby ne, vždyť se toho tolik přihodilo. Navíc jsem si tak tvořila v dílničce. Nedá se nic dělat, vánoce skončily, vánoční keramika z prodejničky uklizena a je potřeba myslet na jaro. Zatím ukážu jen včera a dnes vytvořená dílka, která musí hezky pod igelitem chvilinku bydlet a pomalu se vysušit a až pak poputují do pece na přežah.

Dnešní blešák

Posilněna včerejším úlovkem na internetu jsem se dnes rozjela na jeden vyhlášený pražský "blešák" a znova jsem neodolala. Jestli jsem včera při internetovém úlovku nevěděla kam s tím, tak dnes to platí dvojnásob... Ale nebojím se, že nic nevymyslím. Takovej krásnej, smaltovanej kousek jsem tam nemohla nechat, co říkáte ?

sobota 7. ledna 2012

Dnešní internetový úlovek

Dnes se na mě usmálo štěstíčko a vybojovala jsem si věšák na poličky. Nevím, kam ho umístím, nevím, kde vezmu pokličky jako dekoraci na něj, ale prostě jsem ho už dávno chtěla.

středa 4. ledna 2012

Trošku od jinud ...

... nevím, jak u vás, ale u nás je lednička posetá magnetky, které drží na ledničce různé papíry, fotky, vzkazy, složenky atd. Už jsem se na to nemohla dívat, tak jsem se dala do třídění a objevila jsem něco, s čím se chci s vámi podělit. Je to text, který jsem dostala kdysi v rámci návštěního dne v mateřské církevní školce. Pamatuji si, že když jsem si to četla poprvé, měla jsem husí kůži z toho, jak moc je to pravdivé. Dnes už jsou mé děti v dospívajícím věku a o to víc si musím tento text připomínat, protože, jakkoliv je to skutečné a ze života, jedno moje já to nechce přijmout, ale to druhé, rozumnější, to bere.

... A jedna žena, která držela v náručí nemluvně, řekla: promluv k nám, o dětech
... a on pravil:
Jsou syny a dcerami Života, toužícího po sobě samém.
Přicházejí skrze vás, ale ne od vás.
A třebaže jsou s vámi, přece vám nepatří.


Můžete jim dát svou lásku, ne však své myšlenky,
neboť ony mají své vlastní myšlenky.
Můžete dát domov jejich tělům, ne však jejich duším,
neboť jejich duše přebývají v domově zítřka, které vy nemůžete navštívit dokonce ani ve svých snech.
Můžete se snažit být jako ony, nepokoušejte se však učinit je podobné sobě.
Neboť život nekráčí zpět a nezastavuje se u včerejška.


Jste luky, z nichž jsou vaše děti vystřelovány jako živé šípy.
Lučištník vidí na stezce nekonečna terč a napíná vás svou silou, aby jeho šípy letěly rychle a daleko.
Ať napínání rukou Lučištníka je pro vás radostí.
Neboť jak muluje šíp, který letí, tak miluje také luk, který je pevný...

Hezký večer.