pátek 30. března 2012

Kvačka

Ahojky všem,

po minulých neúspěších už jsem začala trochu propadat depresi :-), a už jsem přemýšlela o tom, že svého "keramického koníčka" odložím na chvilku na vedlejší kolej, ale ono zase není tak zle. Kvačka, jejíž tvorba nebyla mým původním  cílem a která se narodila tak mimochodem, spatřila světlo světa v celé své kráse. Ne že bych na ní neviděla pár drobných chybiček, ale jako celek je to docela fešanda. Společně v peci s ní byly i ostatní povedená dílka, ale ty jsem už nestihla za denního světla vyfotit, tak vám je ukážu příště.


úterý 27. března 2012

Bez komentáře ...

Hotový výrobek k sušení ...                                                      Po provedém prvním výpalu ... ruply obě dvě


neděle 25. března 2012

Gobelín

Při jednom ze svých "bleších výletů" jsem si koupila gobelín. Mám jich doma několik, ale tenhle mě zaujal, jednak svým motivem - odpolední siesta zámeckých paniček -, a jednak svojí decentností.
Kousek dál mě zaujala sestava na výrobu gobelínu - květiny, trochu zašlý, ale neporušený obal. Vyšívat neumím, ale tohle jsem tam nemohla nechat. V balení, kromě vyšívacího plátna, jsou i ostatní potřeby a všechny bavlnky. Jo a taky návod, tak schválně, jestli se dočkáme :-)

Mějte se krásně
Margit
středa 21. března 2012

Pomooooc keramická smůla

Dneska jsem měla špatný "keramický" den. Těšila jsem se na pec, kde jsem měla keramiku na přežah (první výpal). V peci byla "schovaná" moje milovaná žardiniéra. Doufala jsem, že to dobře dopadne, nic nenasvědčovalo tomu, že by to nevyšlo. Bohužel, kromě zmiňované žardiniéry, vše dopadlo dobře. Co se stalo? Rupla. Keramici vědí (prosím to já nejsem),  jak mi je. Hrozně, člověk se s tím dře, opečovává, těší se a nakonec to nevyjde. A to nemluvím o tom, že jsem mohla mít na kytičky krásné bydleníčko.
No Margitko, hlavu vzhůru, jsou mnohem horší věci. A to je fakt! Pár dní budu ještě smutnit a pak možná seberu odvahu zkusit to znova. Uvidíme.
Ahojky

pondělí 19. března 2012

Tři květináče - pařezy

Hezký večer,

 v minulých dnech jsem tentokrát tvořila květináče, jak já jim říkám pařezy. Dělala jsem je na zakázku a budou v nich, dle objednavatelky, bydlet sukulenty - sukulenti :-).
Modelovala jsem je podle obrázku, který jsem s objednávkou přijala. Doufám, že mi při sušení nepopraskají, vždycky, když něco dělám už pro konkrétního člověka, tak se třesu strachy a zároveň hrůzou, aby to vyšlo.
Bohužel (píšu bohužel, ale samozřejmě ve smyslu "keramiky", jinak super) mě do dílny hodně svítí sluníčko a to je docela problém, protože i když dílka balím a přikrývám do igelitu, vysychají rychleji, než v zimě a to se hlíně nelíbí, potřebuje schnout hezky pomalu.
Tak prosím, mrkněte na ně ....

toto je obrázek - vzor
a toto je výsledekHezký večer všem :-)

sobota 17. března 2012

Pokus o keramické šperky

Ahojky všem,

nedalo mi to a zkusila jsem pár keramických šperků, abych tedy byla přesná, jde o amatérské šperky.
V podstatě s tím nemám žádné zkušenosti, ale přišlo (ha ha trošku jsem se přecenila) mi to takové jednoduché, prostě vymyslet nějaký přívěšek nebo ho vykrojit, vypálit, oglazovat,vypálit, na tom přeci nemůže být nic těžkého. To jsem se ale mýlila, tedy z mého amatérského hlediska.
 Nemám žádný speciální stojánek na vypalování keramických šperků, žádné efektní glazury, které by dodaly šperkům šmrc. Nicméně mě ani toto neodradilo od pár pokusů, které jsem spáchala ....
Stojánek na šperky jsem si vyrobila z hrníčku, do kterého jsem propíchla dvě dírky a provlíkla pevný kantalový drát ( to je drát, který snese velký pecní výpal bez újmy), na který vždy zavěsím 2 - 3 kousky - pro profesionální účely dost neefektivní, pro mě akorát. Stojánek na pověšení  proto, že by měl být šperk oglazován z obou stran, aby byl tedy hezký, že. Nevím, jak se "profesionálně" šperky vyrábí, postupuji tak, jak si myslím. Do každého budoucího šperku nebo náušničky ještě zapíchnout očko (také kantalový drát), no a za ten šperk věším "v hrníčku".

Nemám ještě okoučované příslušenství, tedy kovové nebo drátěné doplňky (určitě doladím) tak, aby to v konečné podobě vypadalo, ale některé nápady nebo pokusy prostě potřebují čas, aby dozrály, však to určitě znáte a víte, jak to myslím.

Tak toto je prosím můj stojánek na vypalování šperků
.... a tady moje první pokusy výroby keramických šperků - prosím o shovívavost :-)Mějte se moc hezky, ahojky všem

čtvrtek 15. března 2012

Jarní výměna

Hezký večer,

dnes jsem konečně doběhla na poštu pro psaníčko od Magdy (omlouvám se, blog nevím) a v něm překvapení - šitý růžičkový obal na telefonní seznam včetně a krásné srdíčko, taktéž z růžičkové látky s velikonoční nášivkou. Dárečky se mi moc líbí, Magdi děkuji. Koukám po ostatních šikulkách a obdivuji šitá srdíčka, protože to já prostě nesvedu! A jedno krásné už mám i doma.Já jsem posílala Blance (www.tocomebavi.blogspot.com) co jiného, než své keramické výtvory - malá srdíčka na pověšení, dva bílé ptáčky a zahradní zápich sluníčko. Vzhledem k tomu, že keramiku dělám průběžně a měla z čeho vybírat, hodně jsem přemýšlela, co poslat. Nemohla jsem se, vzhledem k tomu, že to mělo být překvapení, Blanky zeptat, co by se jí hodilo víc, tak jsem to hold riskla. Pidi ptáčky jsem většinou dělala z teracoty a přírodní, ale, co jsem si na podzim minulého roku otevřela blog a prohlížela blogy ostatní, nabyla jsem dojmu, že bílá barva je in. Zkusila jsem to a hle, bylo to tak. Největší zájem byl o ptáčky bílé.
Sluníčko zápich je v nabídce i v hnědé barvě - burel a také oglazované žluté, ale zase, nevěděla jsem, které by se hodilo nejvíc. Blani, rozhodla jsem se nakonec podle svého nejlepšího vědomí a tak, doufám, že Ti moje keramická dekorace dělá radost a budu moc ráda, když někdy na blog ukážeš, kdeže sluníčko bydlí.

A ještě na závěr musím poděkovat Helence za tuto akci. Jako "blogový" nováček jsem takouto akci zažila poprvé a jako nápad mi to přijde super.

neděle 11. března 2012

Nová dekorace do zahrady

Dnes jsem podnikla "útok" na jeden bleší trh v Praze a měla jsem úspěšný "kup". Koupila jsem si 2 krásné zahradní keramické šišky a 2 krásné modré velké kastroly, které v mém případě budou sloužit jako květináče.

Je fakt, že si už dlouho keramické věci nekupuji, protože, když už se mi něco líbí, tak si to zkusím vymodelovat sama, ale u těchto šišek to nešlo. Několikrát jsem si je zkoušela udělat z keramiky sama, ale nebylo to ono a byla to šílená "piplačka". Dlouho jsem po nich toužila. Mimochodem - jsou také vylévané z forem, viz můj příspěvek, jak se dělají keramické koule.
Takže mám velkou radost a už se fakt těšííím, až bude hezky!


Budoucí nádoby na květiny . . . 

čtvrtek 8. března 2012

Ptačí barevná invaze

Obyčejně glazuji tyto mini ptáčky na bílo nebo je nechám bez, ale tentokrát mě napadlo, že bych je mohla zkusit oglazovat i jinak, každému se hodí domů jiná barvička a faktem je, že si jaro zasluhuje i trochu veselejší a rozmanitější odstíny. Zrovna se mi to hodilo, protože jsem měla místo v peci,  jen na mini tvary. Zatím jsem zkusila červenou, černou, prý kropenatou, a modrou glazuru, příště zkusím i další. Dovedu si však představit i "ptačí" jarní dekoraci ve více barevných odstínech najednou.
Mějte se .......

neděle 4. března 2012

Květináčový víkend

Asi vás nepřekvapím tím, že se u nás doma ani na zahradě nenajde plastový květináč na kytičky (smaltovaný nebo pozinkový ano, to jo, ty zbožňuji).
Jsem moc a moc ráda, že tento trend razí i ostatní lidičky a chtějí květináče z keramiky. Většinou zní poptávka asi takto: chtěla bych květináč nebo truhlík takových a takových rozměrů, ok, v tom mají všichni jasno.
Horší to je, když chci vědět, jestli a jak chtějí květináč "dozdobit", to už neví skoro nikdo, prostě tak a nějak, aby se jim to líbilo. Vzhledem k tomu, že většinou ani nevím, kde kdo bydlí a jakou mají zahradu, tak prostě něco udělám a doufám...
Někdo má rád srdíčka, tak zkusím ta, někdo něco abstraktního, to už je horší ...
Tak prosím mrkněte na výběr mého víkendového tvořeníčka,  to velké má prosím být oválný velký truhlík, bude stát na zemi, tak mu musím ještě za pár dní dodělat nožky. Ještě že v něm bude bydlet hodně kytiček, je trošku šišatý, ale ručně dělaný, což zrovna jeho budoucí paní majitelka, naštěstí, oceňuje.

P.S.: ke každému květináči dělám i podmisky, ale jak říká moje "keramická kolegyňka" - nejlepší podmiska je podmiska plastová, zvlášť do interiéru.
Mějte se moc fajn !